Kurs zduński – edycja VI (2021)

Kurs zduński podzielony jest na dwie części – teoretyczno-projektową (obowiązkową) i praktyczną (opcjonalną).

Część teoretyczno-projektowa kursu jest prowadzona przez internet i składa się z 28 lekcji podzielonych na 4 etapy, które kończą się testami zaliczeniowymi.

Zajęcia praktyczne kursu są opcjonalne i odbywać się będą w Gołdapi na Mazurach Garbatych, w następujących terminach do wyboru: 5-8 sierpnia 2021, 9-12 września 2021, 7-10 października 2021.

Prowadzenie kursu: Artur Milicki
Opłata za część teoretyczno-projektową wynosi: 650 zł
Istnieje możliwość płatności w ratach. Należy to zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym.
Dostęp do materiałów kursu następuje w ciągu 24 godzin od momentu zgłoszenia.
Liczba uczestników jest ograniczona do 20 osób.
Po osiągnięciu tej liczby nabór na kurs zostanie wstrzymany do odwołania. Dzięki temu ograniczeniu prowadzący może swobodnie angażować się w interakcje ze wszystkimi uczestnikami.


Przejście do formularza zgłoszeniowego


W przypadku pytań dotyczących kursu prosimy o kontakt telefoniczny: +48 504 033 509, lub mailowy: artur[at]pieceartura.pl.

Zasady uczestnictwa w części teoretyczno-projektowej kursu:

 • Teoretyczno-projektowa część kursu zduńskiego jest prowadzona przez internet, na specjalnej platformie edukacyjnej. Dostęp do platformy następuje w ciągu 24 godzin od momentu zgłoszenia. Każdy uczestnik przerabia materiały i podchodzi do testów w dogodnym dla siebie czasie i tempie.
 • Kurs składa się z 28 lekcji tematycznych podzielonych na 4 etapy, które kończą się testami sprawdzającymi. Rozpoczęcie kolejnego etapu następuje po ukończeniu i pozytywnym zaliczeniu zadań sprawdzających z poprzedniego etapu.
 • W skład materiałów edukacyjnych wchodzą nagrania wideo, artykuły, zdjęcia, grafiki, zestawienia linków odsyłających do źródeł zewnętrznych, arkusze kalkulacyjne, projekty pieców opracowanych w programie SketchUp Make.
 • Każdy uczestnik może zadawać prowadzącemu dowolną ilość pytań związanych z przerabianym materiałem. Odpowiedzi na najbardziej interesujące pytania są publikowane w ciągu 24 godzin i są widoczne dla wszystkich uczestników kursu.
 • Przerobienie całego materiału kursu wraz z zaliczeniem wszystkich testów może zająć od 20 do 90 dni, w zależności od możliwości czasowych i indywidualnych predyspozycji każdego uczestnika.
 • Ostatni test polega na opracowaniu własnego projektu pieca. Ta praca końcowa jest na bieżąco konsultowana i korygowana z instruktorem prowadzącym.
 • Każdy uczestnik kursu, który został raz przyjęty na kurs, ma stały dostęp do wszystkich materiałów szkoleniowych i może bezpłatnie uczestniczyć we wszystkich kolejnych edycjach tego kursu. Edycja 2021 jest szóstą edycją kursu.

Po ukończeniu teoretyczno-projektowej części kursu:

 • Będziesz dysponował specjalistyczną wiedzą z zakresu zduństwa, którą możesz natychmiast wykorzystać w swojej praktyce budowy pieców.
 • Będziesz dysponował wszystkimi narzędziami (wzory, arkusze kalkulacyjne, oprogramowanie) niezbędnymi do samodzielnego projektowania różnych pieców.
 • Będziesz miał stałą możliwość uczestniczenia w praktycznych zduńskich warsztatach szkoleniowych na których od początku do końca budowane są różnego rodzaju piece (opcjonalnie, na oddzielnie określonych warunkach).
 • Będziesz mógł odbyć praktykę i uczestniczyć w realizacjach zleceń jako pomocnik zduna, lub zdun (opcjonalnie, na indywidualnie ustalonych warunkach).

Informacje o prowadzącym:

Artur Milicki jest konstruktorem i zdunem specjalizującym się w projektowaniu i budowie wydajnych pieców akumulacyjnych (rakietowych, komorowych) oraz kompleksowych instalacji służących do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Ponadto projektuje on i buduje również trzony kuchenne, piece chlebowe, piece do pizzy, suszarnie, sauny, wędzarnie, grille.

Spis tematyki części teoretyczno-projektowej:

00. Wprowadzenie do kursu
01. Historia kontroli ognia i historia zduństwa.
02. Ogień i jego charakterystyka
03. Zasady ruchu gazów gorących w piecach
Test nr 1 – sprawdzenie wiedzy (dostęp do kolejnych materiałów)
04. Właściwości fizyczne materiałów zduńskich.
05. Tradycyjne i współczesne materiały zduńskie
06. Zaprawy i narzędzia zduńskie oraz zasady murowania pieców ceglanych.
07. Komin – jego rola, eksploatacja, uwarunkowania
08. Bilans cieplny budynku i zasady projektowania pieców akumulacyjnych
Test nr 2 – sprawdzenie wiedzy (dostęp do kolejnych materiałów)
09. Podstawy programu SketchUp i modyfikacja paleniska rakietowego J-tube
10. Piec rakietowy z paleniskiem J-tube – szczegóły konstrukcyjne.
11. Palenisko rakietowe batch box – zasady projektowania
12. Obliczenia projektowe dla pieców akumulacyjnych
Test nr 3 – sprawdzenie wiedzy (dostęp do kolejnych materiałów)
13. Zasady projektowania i budowy pieców komorowych.
14. Piec akumulacyjny z paleniskiem batch box – projektowanie i budowa.
15. Projektowanie i budowa pieców zabudowanych kaflami.
16. Piece opancerzone
17. Efektywne trzony kuchenne.
18. Trzony kuchenne ze ścianką grzewczą
19. Piece chlebowe.
20. Hydraulika w piecach – paleniska zduńskie, wymienniki i bufory ciepła w instalacjach CO.
21. Użytkowanie pieców zduńskich.
22. Różne rodzaje pieców komorowych.
23. Kominki otwarte i zamknięte.
24. Wędzarnie, suszarnie, grille.
25. Kombajny ogrodowe – zasady twórczego łączenia wielu urządzeń w jednej zabudowie.
26. Sposoby montażu drzwiczek piecowych.
27. Zasady montażu szybrów
28. Zasady projektowania i budowania sklepień, łuków i stropów w piecach
29. Końcowa sesja pytań i odpowiedzi.
Test nr 4, praca końcowa – samodzielne opracowanie własnego, dowolnego projektu pieca.

Zasady uczestnictwa w zajęciach praktycznych

 • Udział w części praktycznej kursu nie jest ani obowiązkowy, ani konieczny aby samodzielnie wcielać w życie wiedzę zdobytą w części teoretyczno-projektowej kursu. Zajęcia te mogą okazać się jednak pomocne w zdobyciu odpowiedniej wprawy i pewności siebie, i są polecane szczególnie dla osób, które mają małe doświadczenie w pracach ogólnobudowlanych, murarskich lub wykończeniowych.
 • Zajęcia praktyczne odbywają się w Gołdapi na Mazurach Garbatych. Każdy uczestnik sam wybiera dogodny dla siebie termin zajęć w których chce uczestniczyć: 5-8 sierpnia 2021, 9-12 września 2021, 7-10 października 2021.
 • Udział w części praktycznej kursu możliwy jest tylko dla osób, które przerobiły przynajmniej połowę materiału z części teoretycznej. Formularze zgłoszeniowe na część praktyczną widoczne są na platformie edukacyjnej po zaliczeniu drugiego testu sprawdzającego z wiedzy teoretycznej.
 • Opłata za udział w każdym z wyżej wymienionych terminów części praktycznej wynosi 650 zł (kwota ta nie pokrywa kosztów noclegu i wyżywienia). Organizator na życzenie uczestników pomaga w rezerwacji miejsc noclegowych w okolicy oraz w organizacji kateringu.
 • Maksymalna liczba uczestników zajęć praktycznych wynosi 6 osób.
 • Podczas zajęć praktycznych uczestnicy podzieleni są na dwu lub trzyosobowe zespoły. Każdy zespół przez 4 dni zajęć buduje pod okiem instruktora wybrany model pieca. Na koniec zajęć rozpalamy duży ogień w zbudowanych piecach, dzielimy się doświadczeniami i wyciągamy wnioski.

Zdjęcia z zajęć praktycznych realizowanych w latach poprzednich można obejrzeć tutaj: album fb

Formularz zgłoszeniowy na część teoretyczno-projektową kursu:

  Proszę o wystawienie faktury (dane firmy wpisz poniżej).