Super Widły – zrób-to-sam (narzędzie open source)

sw_851Po kilku testach i przeróbkach mamy przyjemność zaprezentować Wam pierwszą barkowską wersję SUPER WIDEŁ. Choć narzędzie to jest niezwykle proste, wprowadza ręczne przekopywanie ogródka w zupełnie inny wymiar. Podczas pracy z SUPER WIDŁAMI kręgosłup pozostaje cały czas prosty i wolny od obciążeń a sama praca idzie w tempie przynajmniej 5-cio krotnie szybszym niż przy zwykłych widłach lub szpadlu. Jak to działa? – Wystarczy obejrzeć poniższe wideo.

Do wykonania SUPER WIDEŁ zainspirowali nas Rosjanie i Ukraińcy. To u nich przed około rokiem podejrzeliśmy tą innowację i postanowiliśmy sami także wykonać coś podobnego w naszym warsztacie.

Jak widać konstrukcja jest banalnie prosta. Majsterkowiczów zachęcamy do spawania. A tych którzy nie mają czasu i ochoty spawać, lub uczyć się spawać zachęcamy do zlecenia wykonania Super Wideł u swojego lokalnego ślusarza.

rysunki konstrukcyjne
sw2sw3sw1

Zrób to sam, lub zleć to swojemu lokalnemu ślusarzowi…

Szacunkowe koszty wykonania Super Wideł w warsztacie ślusarskim znajdującym się w pobliżu miejsca twojego zamieszkania mogą wynosić od 150 do 250 pln (materiały + robocizna).
podstawowe wymiary:
– wysokość jest regulowana w zależności od wzrostu operatora wideł – ustawia się ja na wysokość barków
– standardowa (naszym zdaniem optymalna) szerokość wideł wynosi 60 cm. Można oczywiście wykonać widły szersze (dla silnych mężczyzn) lub węższe (dla drobnych kobiet)
– długość zębów 25 cm
– masa wideł około 8-9 kg

Kilka ważnych uwag od doświadczonego użytkownika:
– SUPER WIDŁY najlepiej sprawdzają się i działają na ziemi która była już uprawiana (przynajmniej od jednego sezonu).
– w przypadku ciężkiej gliniastej ziemi działają również dobrze – trzeba je tylko wbijać i przewracać niewielkimi kawałkami.
– w przypadku rwania darni (dzikiej lub pielęgnowanej) również działają, ale dużo trudniej jest je wbić w darń i dużo ciężej przewrócić – wymagana jest duża siła.

11 komentarzy
 1. Widły świetne. Czy możecie nakręcić jakiś film demonstrujący działanie w cięzkim terenie (ubita ziemia, albo mocno zarośnięta łąka z licznymi kępami trawy)?

  • Dobry pomysł. W wolnym czasie zrobimy coś takiego. Dzięki.

 2. Jeśli to open source to podaj za darmo schemat budowy, a nie imputujesz formularz do zakupu.

  • Jeśli znajdzie się ktoś, kto pomoże nam wykonać ładny schemat budowy to z przyjemnością go tu zamieszczę. Jednak z drugiej strony uważam że film, oraz opis w tekście jest wystarczający do tego by ktoś nawet z niewielkim doświadczeniem ślusarskim samodzielnie takie widły zespawał przy użyciu płaskownika, kształtownika, rurki i dwóch śrubek.

 3. super widły i pomysł,brawo,spróbuję zrobić na wiosnę.Ten piec na filmie też ciekawy.Będę wspierał akademię.

 4. Super pomysł! Arturze czyli można śmiało kopiować? A czy możesz podać resztę wymiarów np. wysokość mocowania stopki, wymiary stopki i użytych profili. Myślę żeby zrobić taki rysunek do powszechnego użytku… Co o tym sądzisz Artur?

  • Super! Tomaszu. Zamieściłem szkic w poście. Tam są też podane podstawowe profile. W razie dodatkowych pytań skontaktuj się proszę z Jackiem Gryszkiewiczem… On najwięcej pracuje i eksperymentuje z tymi widłami… tel. +48 602 135 571 (on jest autorem tego szkicu)

 5. Your method of describing all in this article is in
  fact nice, every one can simply understand it, Thanks a lot.

 6. strasznie ciężkie i nieergonomiczne 🙁
  dużo lżejsze i wygodniejsze są takie widły http://www.jardin-biodiversite.com/271-810-thickbox/grelinette-5-dents.jpg

 7. drogo

  taniej kupić gotowe i dospawać conieco

  poza tym warto by się zastanowić nad obniżeniem ciężaru tego ustrojstwa

  pozdrawiam

 8. Prezentują się naprawdę świetnie i nie są jako bardzo skomplikowane do zrobienia. No i na pewno niezwykle przydatne.

Dodaj komentarz